Magyar vörösbor került a világ legjobbjai közé

A valaha volt eddigi legmagasabb magyar száraz vörösbor pontszámát kapta az egerszalóki St. Andrea Szőlőbirtok csúcsbora.

A legismertebb nemzetközi borszakíró, James Suckling rendkívül magas, 98 ponttal jutalmazta a 2018-as évjáratú Agapé Nagy-Eged-hegy dűlő Egri Bikavér borát. A most közzétett pontszám alapján az Agapé 2018 Magyarország legjobb száraz vörösbora.

Suckling 98 pontja nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő szakmai elismerés, ahogy a szakíró fogalmaz,

a St. Andrea Szőlőbirtok Agapéja „a világ legjobb vörösboraihoz hasonlítható.”

A 2002-ben alapított St. Andrea borászatot ma már apa és fia, a két Lőrincz György együtt vezeti, velük dolgozik az édesanya és feleség – névadó – Andrea, illetve a két kisebbik fiú, Bálint és Ákos is. Ők látták vendégül James Suckling nemzetközi borszakírót, aki júliusban látogatott el Egerszalókra, hogy hosszú órákon át kóstoljon és beszélgessen a családdal. A találkozásról emlékezetes felirat tanúskodik a birtok falán bekeretezve: You are rockstars – írta az amerikai szakértő.    

A pontszámokra azután egészen október végéig kellett várni, de megérte: a szőlőbirtok bora, az Agapé 2018-s évjárata a nemzetközi szinten is kiemelkedő, 98 pontos értékelést kapott. A St. Andrea Szőlőbirtok ezzel másodjára kapott kiemelkedő elismerést: két évvel ezelőtt a 2017-es évjáratú Nagy-Eged Egri Bikavér borukat 97 ponttal a világ 50 legjobb bora közé választották a Decanter világversenyen. Az akkori díj hatalmas lendületet adott Egernek és az egri bikavérnek.

Világklasszis

„Megrendítő már csak a tény, hogy személyesen is meglátogatott minket James Suckling. Az pedig, hogy ilyen pontszámokat kaptunk tőle, ámulatba ejtő. Egy olyan visszajelzés, ami megerősít minket abban, hogy Eger tényleg páratlan adottságokkal rendelkezik és ezzel az egyediséggel bátran ki lehet állnunk a világ elé, mert nem fogunk szégyenkezni. A 98 pont pedig egészen elképesztő. Éreztük eddig is, hogy a 2018-as talán a valaha volt legjobb St. Andrea évjárat, viszont ebből az évből az Agapé ténylegesen életünk eddigi legjobb bora, amit világra segíthettünk. Nagyon hálásak vagyunk!” – mondta ifjabb Lőrincz György.

SUCKLING, A SZAKÉRTŐ

James Suckling a világ egyik legelismertebb borszakírója, a Wine Spectator magazin munkatársa volt közel harminc éven keresztül, 1981 és 2010 között. Eközben rengeteg tapasztalatot és tudást szerzett a borkóstolás, valamint a borértékelés terén. Azóta Suckling saját vállalkozást indított, és független borkritikusként tevékenykedik. Értékeléseit és véleményeit a JamesSuckling.com weboldalon publikálja, valamint borkóstolókat és eseményeket szervez a világ különböző pontjain. Suckling borszakértőként nagy jelentőséget tulajdonít a pontozásnak és a borok leírásának. Saját pontozási rendszert alkalmaz, amelyben 100 pontos skálán értékeli a borokat.

„Ez a fantasztikus vörösbor folyamatosan nyílik a piros bogyós gyümölcsökkel, például a cseresznyével, a virágokkal, a vörös rózsával és hibiszkusszal. Zúzott kő és tűzkő, kagylóhéj és végül gránit. Közepes és telt testű, rendkívül finom tanninokkal, amelyek végigfutnak a bor hosszán, ásványosságot és mélységet adnak neki. Elgondolkodtató és meditatív bor. Világklasszis. Kékfrankos, merlot, pinot noir, syrah és kadarka házasítása. Adjunk neki három–négy évet, hogy kinyíljon. Legjobb 2027 után” – írja az Agapéről James Suckling.

Forrás: forbes.hu

Újabb magyar sikerek a Pezsgővilágbajnokságon

CSWWC a champagne-ok és pezsgők legnagyobb nemzetközi versenye, íme itt vannak a legfrissebb eredmények.

A jubileumi, 10. Világbajnokságra közel 1000 tételt küldtek a világ 19 országából, amit 11 napon keresztül bírált a 3 zsűritag: Tom Stevenson, Essi Avellan MW és Márkus György.

Megszokhattuk, hogy a Kreinbacher Birtok és a Sauska pincészet nem marad érem nélkül, de további magyar pezsgőket is értékelt a nemzetközi zsűri.

“Nagy öröm számunkra, hogy a legeredményesebb magyar termelőként 1 arany- és 2 ezüstérmet szereztünk. A Kreinbacher Brut Classic Magnum 2018 aranyérmemellett sikeresen szerepelt a Brut Classic NV és a Prestige Brut NV pezsgőnk is. A Brut Classic Magnum 2018 aranyérme megerősít bennünket abban a hitünkben, hogy jó úton járunk, amikor a magnum-hatás fontosságáról és különlegességéről beszélünk.

Ahogy a zsűri is fogalmazott friss, elegáns és rendkívül komplex pezsgő, amelynek illatában megjelenő virágos jegyeket ízében fűszeres-gyümölcsös aromák egészítik ki” – nyilatkozta a Kreinbacher birtok sajtóképviselője.

ARANY
Kreinbacher 2018 Brut Classic Magnum
53% Chardonnay, 21% Furmint, 18% Pinot Noir, 8% Pinot Bianco 

EZÜST
Kreinbacher NV Brut Classic
33% Chardonnay, 33% Furmint, 24% Pinot Noir, 10% Pinot Bianco

Kreinbacher NV Prestige Brut
54% Furmint, 46% Chardonnay

“Két érdekes karaktert díjazott tőlünk idén a zsüri. Tudtuk, hogy a Brut Magnumunk mindig tud újat mutatni komplexitásban és eleganciában, ennek titka a non-vintage tételek esetében a reserve bor, melyre kiemelt figyelmet fordítunk. 2016-os extra brut pezsgőnk pedig hatalmas visszaigazolás, elsősorban Tokaj-Hegyalja számára, hiszen ez a pezsgő kizárólag őshonos fajtákból, furmintól és hárslevelűből áll.

Az már csak hozzáad szépségéhez, hogy több mint öt évig volt seprőn, gyönyörű, érett tétel” – emelte ki Hanusz Ádám borász, a budafoki Sauska Pezsgőpince szakmai vezetője.

ARANY
Sauska NV Brut Magnum
Tokaj, 45% Furmint, 35% Hárslevelű, 20% Chardonnay 

EZÜST
Sauska 2016 Extra Brut
Tokaj, 65% Furmint, 35% Hárslevelű

További érmek:

EZÜST
Esterházy Pezsgőgyár 2019
Neszmély, 100% Pinot Noir 

(A szőlőt a Kősziklás Borászat termelte, a bort a Currus Pincészet (Maller Zsolt) készítette, a pezsgősítést, seprőn érlelést, degorzsálást pedig az Esterházy Pezsgőgyár felügyelte.)

ARANY
Gróf Degenfeld 2019 Organic Extra Brut
Tokaj, 100% Furmint

EZÜST
Pearl & Z NV Prestige Brut Magnum
Eger, 100% Furmint 

Forrás: gusto.hu

Hatalmas megtiszteltetés, hogy a Royal Tokaji újra felkerült, és az 50. helyet foglalja el a Drinks International Magazin által összeállított The World’s Most Admired Wine Brands listáján

A borászat a közösségi oldalán azt írta, hogy:

külön öröm számukra, hogy Magyarországot újra sikerült feltennünk a nemzetközi borvilág térképére, hiszen a magyarországi bortermelők borvidéki hovatartozástól függetlenül ezért küzdenek már hosszú évek óta, hogy a »magyar bor« újra elfoglalhassa méltán megérdemelt helyét a nemzetközi piacon”.

Forrás: Drinks International

Egy villányi hölgy kapta meg az év borásznője nemzetközi díjat

Az általa készített borok évek óta kiválóan szerepelnek a kóstolókon – áll az indoklásban.

selection egy német online boros oldal. Széles kitekintéssel bírnak a borvilágra, évente például 10 ezer tételt kóstolnak a szerkesztőség tagjai. Tapasztalataik nyomán évente több kategóriában is díjat osztanak ki. Ezekből a rangos kitűntetésekből 2023-ban Magyarországnak is jutott egy.

Az év női borásza díjat idén Kövesdi Zsófiának, a Jammertal Borbirtok főborászának ítélték oda. (Ez rövid időn belül egy újabb elismerés a villányi pincészetnek. Nemrégiben Robert Parker borkritikus adott magas pontszámokat a Jammertal borokra.)

Indoklásában a selection azt írja, Kövesdi Zsófia sikere „nem a derült égből jött, a Jammertal borok évek óta kiválóan szerepelnek a szerkesztőség kóstolóin”. A cikkben röviden bemutatják a 110 hektáron működő pincészetet. Többek között az is kiderül, hogy az ültetvények 85 százalékán bordeaux-i fajtákkal foglalkoznak, de prémium fehérek is készülnek.

Mint a cikk leírja, Kövesdi Zsófia a budapesti Corvinus Egyetemen végzett szőlész-borász mérnökként. A mesterképzést viszont már a Vinifera EuroMaster intézménynél abszolválta, Portugáliában és Franciaországban. A vele készített interjúban elmondja, a borok készítésénél fontos számára, számukra a hagyomány, a terroir, a saját stílus, a saját ízlés, és mindenek előtt a fogyasztók igénye. Utóbbit ő kihívásként éli meg.

Kövesdi Zsófia azt is elmondja, az ilyen díjak sem ringatják abba a hitbe, hogy már mindent tud a borászkodásról. Elkötelezett a további fejlődésben és a még jobb borok készítésében, de a gasztronómiába is szívesen belekóstolna.

Forrás: vince.hu

Fotó: Csomor Alexander

A Jammertal Borbirtok Robert Parker Wine Advocate által 90-91-92 pontosra értékelt borai előjegyezhetőek.

A világ egyik legismertebb borkritikusa, Robert Parker alapította „The Wine Advocate” véleményt alkotott a villányi Jammertal Borbirtok borairól. A jelenleg forgalomban lévő Cassiopeia CF*CIH 2015 és a Cassiopeia MCF*CAPH 2015 egyaránt 90 pontot, míg a Koh – I – Noor Cabernet Sauvignon 2017 92 pontot kapott. Az ezzel az előjegyzéssel piacra kerülő Koh-I-Noor Merlot 2019-et 91 pontosnak találta.

Az RPWA (Robert Parker Wine Advocate) honlapja ezt írja a 90-95 pontos értékelésről: „Kiemelkedően összetett és karakteres borok. Röviden, ezek fantasztikus borok.”

Magyarországról Robert Parker a Jammertal Borbirtok említett négy tételén kívül mindezidáig összesen három-három vörösbort értékelt 90 és 92 pontra, valamint egyet 91 pontra.

Az RPWA szerinti 90 pontos kategória egy nem vitatott elit.

Az MCF*CAPH (merlot-cabernet franc házasítás) esetében az ízhatás finomságát és precizitását, a savgerincet és összességében a „csodálatra méltó szerkezetet” emeli ki.

Cassiopeia Franc (CF*CIH) az RPWA szerint „gyönyörű textúrájú és nagyon elegáns”.

Koh – I – Noor Cabernet Sauvignon, „ érzéki, bársonyos textúrájú, feszes a lecsengésében”.

Koh – I – Noor Merlot „ klasszikus ízvilágú, impresszív struktúrájú, kifinomultságával bűvöl el”.

RÁCZ LILLA BRUT NATURE PEZSGŐKÓSTOLÓ

Koccints velünk egy virágzó új esztendőre!

Szeretettel várunk a Rácz Lillával közösen szervezett, ingyenes eseményünkre 2022. december 10-én, szombaton:

15:00-19:00-ig kóstolj és beszélgess Rácz Lillával és velünk kötetlenül a bárban!

A kóstolón bemutatott pezsgő limitált mennyiségben megvásárolható az üzletünkben.

PELLE Borkóstoló ROYAL PATÉ Libamájjal

Szeretettel várunk a Pelle Pincével és Royal Patéval közösen szervezett eseményünkre:

19:00-22:00-ig kóstolj és beszélgess Pelle Mariannával és Lacival, valamint a Royal Paté megálmodójával kötetlenül a bárban!

BORSOR
•Pelle Tokaji Pezsgő 2018, brut furmint
•Pelle Makovicza Hárslevelű 2019, dűlőszelektált hárslevelű
•Pelle Hárslevelű Narancsbor 2021, száraz narancsbor
•Pelle Szent Tamás 2019, dűlőszelektált furmint
•Pelle Zsófia Cuvée 2019, édes késői szüret
•Pelle Tokaji Aszú 6 puttonyos 2017, édes borkülönlegesség
•Meglepetés

ROYAL PATÉ LIBAMÁJ
•A borestet a világon egyedülálló, hazai Royal Paté 100% magyar libamájból készített falatkái színesítik.
•A kóstolón eldöntheted, Neked melyik a kedvenc libamájad: a gesztenyemézes, a vörösáfonyás, a tokaji aszús, a szarvasgombás vagy a natúr.
•A termékek 100% minden mentesek, bővebb információt itt találsz róluk: https://royalpate.com
•Ha elvitelre vásárolsz 2db libamájat, karácsonyi ajándékba kapsz egy extra dobozzal.

A KÓSTOLÓ ÁRA: 9.990 Ft/fő, ami tartalmazza a boronként 0,5 dl kóstolót, a szódavízet és borkorcsolyát.

Tekintettel az ülőhelyek limitált számára, kérjük, hogy a részvételi szándékodat előre jelezd felénk.

Díjeső a Pelle-boroknak az ide WINELOVERS TOP 100 borversenyen

Örömmel osztjuk meg veletek a hírt, hogy a 2022-es WINELOVERS TOP 100 borversenyen a Pelle Tokaji Aszú 6 puttonyos 2017 az abszolút 4. helyezett lett.

Emellett a Pelle Tokaji Szamorodni 2017 és a Pelle Szent Tamás Furmint 2019 is bekerült a TOP 100 legjobb magyar bor közé.

Mindhárom bor elérhető palackkal és pohárral is borbárunkban és borboltunkban.

Szepsy István a legjobb európai bortermelő

Forrás: boraszportal.hu

Kihirdették a The 2022 Golden Vines Awards győzteseit: a Best Fine Wine Producer in Europe Award és a Hall of Fame Award is Szepsy Istvánt illeti. Ez az eredmény azért is különösen fontos, mert bizonyítékként szolgál arra, hogy a Szepsy-borokat a világ legjobbjaiként és legértékesebbjeiként tartják számon, és nemcsak a hazai, hanem a világ csúcskategóriás borai között is ott van a helyük.

Bővebben itt.

Sauska: két arany és egy ezüstérem a Champagne & Pezsgő Világbajnokságon

Forrás: boraszportal.hu

A Champagne & Sparkling Wine World Championships (CSWWC) a legnagyobb prezstízzsel bíró nemzetközi megmérettetés, amelyen kizárólag pezsgőket értékelnek. Huszonegy ország csaknem ezer pezsgője versengett idén az érmekért.

Idén a 11 napos vakkóstoló-maratont követően 147 arany – és 249 ezüstérmet osztottak ki, melyből két arany- és egy ezüst a tokaji Sauska pincészetnek jutott, akik így a legeredményesebb magyar borászat is lettek. 

Bővebben itt.